Woman cooking and seasoning meat

10 Foods To Cook up That Beat the Supermarket Prices

Most Americans are watching their grocery bills soar and don’t know what to do. After all, everyone needs to eat, but it’s getting more and more expensive. Luckily, there are some food items you can whip up at home to lower your grocery bill and improve your skills in the kitchen! Check out ten foods that taste just as good, if not better, homemade and will help you spend less at the supermarket.

1. Bread and Butter

Bread and Butter
Image Credit: Shutterstock.

Bread is a must-have in most homes, but it can become expensive when everyone is always eating sandwiches and toast. Making bread is insanely cheap, as the ingredients cost a pittance. You can also make your butter, which can be a little labor-intensive, so consider how much your time is worth.

2. Smoothies

Woman having juice
Image Credit: Shutterstock.

Smoothies are a wonderfully healthy snack for people on the go, but a 12-ounce premade smoothie can run you close to $7. On the other hand, frozen fruit is affordable. Making smoothies at home can save you loads of money and ensure you eat less preservatives and sugar!

3. Dressings and Dips

Tortilla chips
Image Credit: Shutterstock.

Dressings and dips can be quite costly, whether a sesame salad dressing, French onion chip dip, or premade guacamole. However, making these foods at home can cut your grocery bill down substantially. Next time you reach for a bottle, consider how easy it would be to whip up with the ingredients you already have at home.

4. Cold Cuts

Cold Cuts
Image Credit: Shutterstock.

Sandwiches are already a pretty affordable meal for work lunches and hectic weeknights, but you can make them even more affordable by cooking your own meat and buying blocks of cheese. With homemade cold cuts, you’ll have larger quantities for less money; with homemade bread, these sandwiches cost you almost nothing!

5. Yogurt

Yogurt
Image Credit: Shutterstock.

Yogurt is an excellent snack for good digestion and strong bones, but it can cost as much as $5 per cup. Enjoy all the yogurt you want by making it at home. It may seem intimidating, but making yogurt is much easier than you think, and you only need a handful of cheap ingredients, such as milk.

6. Fermented Foods

Kombucha
Image Credit: Shutterstock.

Fermented foods like pickles, kimchi, sauerkraut, and kombucha can be pricey. However, these fermented foods can be relatively easy to make, and the ingredients will cost you pennies. Plus, you get to experiment with different flavors and perfect your fermented foods to suit your tastebuds.

7. Broth and Stock

Chicken broth
Image Credit: Shutterstock.

Broth and stock may not seem very expensive, but you’re likely paying a fortune compared to making it at home. The best part is you can make broth and stock from leftover vegetables, meat, and bones, so you don’t need to buy fresh ingredients, and it’s a great way to utilize vegetable skins and usually discarded chicken bones. Homemade broth and stock is a beautiful method for combatting food waste.

8. Sauces, Spreads, and Syrups

Spread
Image Credit: Shutterstock.

Like dips and dressings, sauces, spreads, and syrups can also be made at home, saving you money. For example, make vanilla syrup with a dash of vanilla extract, sugar, and boiled water. Making jams and jellies is also more straightforward than you might think and wildly fun! Barbecue sauce is also a fun one to make and is super cheap.

9. Soup

Potatoes and Onion
Image Credit: Shutterstock.

Soup is a criminally underrated dish, and it often tastes exponentially better when made from scratch. Use the homemade broth, stock, and some leftover vegetables to throw together a carrot, cauliflower, or pea soup to warm everyone’s bellies. Even making something that seems fancy, like clam chowder, can be pretty cheap when made at home.

10. Dessert

Dessert
Image Credit: Shutterstock.

Almost every dessert you can find in the bakery section of the supermarket can be made at home for substantially cheaper. Instead of spending $30 on a cheesecake, you can make one for $10. The same goes for cakes, muffins, pies, cookies, fudge, and more, so avoid the dessert aisle and hone your baking if you want to save money.

Source: Reddit.

11. 10 Best Cheesecakes from Around the World

Untitled design 6
Photo Credit: Canva.

Cheesecake isn’t just a sweet treat; it’s a dessert that tells a story from every corner of the world. Imagine biting into a thick, creamy slice in New York, where it’s rich and dense. Now, picture a soft, airy piece in Tokyo that almost melts in your mouth. That’s the magic of cheesecake—it changes wherever you go! Different countries have their own special ingredients and ways of baking it. In this article, we’re going to take a tasty adventure, exploring 10 amazing cheesecakes from various places around our globe. Get ready to learn and drool over each unique and yummy version!

Veronica Booth
+ posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *